Programs

Training Program

Dean of Students: TBD

Dean of Faculty: Charles Jaffe, M.D.

Administrator: Catherine Stankowski

Treatment Program

Director: Lana Fishkin, M.D.

Administrator: Toni Maeck

Supervision Program

Director: Thomas Campbell, M.D

Administrator: Catherine Stankowski

Admissions Committee

Co-Chairs: Bernhard Seubert, Ph.D. Elise Snyder, M.D.

Members: Audrey Brockner, LCSWMatthew Elgart, Ph.D., Robert Gordon, Ph.D.

Administrator: Bonnie Evans

Curriculum Committee

Chair: Dagnija Tenne, Ph.D.

Chair Years 1 & 2: Barbara Katz, M.D.

Chair Years 3 & 4: Danille Drake, Ph.D.

Administrator: Toni Maeck

Newsletter Committee

Editor-in-Chief: Karyne Messina, Ph.D.

Associate Editor: Maria Pafka

CAPA Handbook Committee

Chair: Elise Snyder, M.D.

Editor Emerita: Danille Drake, Ph.D.

Administrator: Catherine Stankowski

Student Handbook Committee

Chair: Dwight McCan, Ph.D.

Administrator: Catherine Stankowski

Movie Night Committee

Co-Chairs: Neal Spira, M.D., Jacky Song

Administrator: Bonnie Evans

Analytic Applicants Committee

Co-Chairs: Jeffrey K Seitelman, M.D., Ph.D. & Neal Spira, M.D.

Administrator: Bonnie Evans

Infant Observation Program

Chair: Dorinda Welle, Ph.D.

Administrator: Catherine Stankowski

Supervision Training Program

Chairs: Karen Gennaro, M.D.

Co-Chair: Margaret Yard, Ph.D.

Administrator: Catherine Stankowski

Apprentice Teacher Program

Chair: Audrey Brockner, LCSW

Administrator: Bonnie Evans

Progression Committee

Co-Chairs: Bernhard Seubert, Ph.D. Elise Snyder, M.D.

Members: Eileen Beirich, PsyD., Matthew Elgart, Ph.D., Robert Gordon, Ph.D., Lewis Kirshner M.D., Dan Heimowitz, LCSW

Administrator: Catherine Stankowski

Year 5 & Special Lecture Series

Chair: Robert Gordon, Ph.D.

Administrator: Bonnie Evans

Tour Committee

Director: Elise Snyder, M.D.

Administrator: Bonnie Evans

Tour Presentations Subcommittee (OOC)

Chair: Ira Moses, M.D.

APsaA Discussion Group

Co-Chairs: Elise Snyder, M.D. & Lana Fishkin, M.D

Administrator: Bonnie Evans

Dim Sum Committee

Chair: Thomas Campbell, M.D.

Administrator: Bonnie Evans

Scholarship and Loan Committee

Chair: Rose Latino, Ph.D.

Administrator: Bonnie Evans

 

Standing Committees

Ethics Committee

Chairs:  Susan Shively, M.D.

Members: Ralph Fishkin, D.O.,

 Fred Levine, Ph.D., YU Guo Yu (Jade)

Translation Committee

Chair: Wenhua Yan

American Members: Barbara Katz, M.D., Elise Snyder, M.D., Dagnija Tenne, Ph.D.

Chinese Members: Chenjun Peng, Jianqin Xu (Jane Xu), Wenhua Yan, Li Zhuang (River Zhuang) 

Liaison with CIC Committee
Chairs:
Mark Levy, M.D., Carol Turner, M.S.W.,

CAPAINCHINA Leadership

Chairperson/ Treasurer: Jade Yu

 

Vice Chairperson: Shirley Wu

Secretary: Jiewei Ding

Academic: Shirley Wu

Social Media: Shirley Wu

2021 National Conference: Xin Yang

Legal: Jade Yu Ethics: Jade Yu

Training: Ning Li, Wei Lan, Maranda Sze

Directory: Jiewei Ding

Committee Members: Annie Chen, Sanny Chen

Local Chapters

SHENZHEN

Academic Director - WANG Xiubing (Summer) 王秀冰– Academic Director

Committee Member - ZHONG Ou 钟欧

Membership Director ZHENG Chen (Asa) 郑琛

Committee Member - TANG Qin (Mary) 唐芹

Liaison Director - ZHANG Yi (Diven) 张祎

Committee Member - TANG Lijun (Candy) 汤丽君

Committee Member - LI Siyuan (Athena) 李思源

Ethics Director - CHEN Zheng (Asa)

 

ALUMNI OF SHENZEN CAPA (CSO)

Academic - WANG Xiubing

Membership - ZHENG Chen

Liaison - WANG Jing

Public Relations - WEN Xin and YAO Yuanyuan

Treasurer- YU Guoyu and LI Dan

Secretary - WANG Jing

CHENGDU

Chairman - ZHENG Yu 郑禹

Secretary - TANG Liu (Letitia) 唐柳

Treasurer - LI Xu (Gail) 徐丽

Committee Member - WANG Hui Ying (Diana) 王惠莹

Treasurer - ZHANG Jing (Nancy) 张静

Membership Branch - LUO Xin Yao (Nancy) 罗鑫垚

Study Branch - Wei Gen (Grace) 魏赓

Committee Member - Jiang Qi Zhuang (Eric) 姜启壮

Committee Member - Xie Ling (Lingxie) 谢玲

Censorship Committee Chairman - Yang Xin (Matthew) 杨新

Committee Member - He Song 何松

Committee Member - Tian Rui Qi (Rachel) 田瑞琪

Committee Chairman & Ethics Deputy - Chen Sifan (Cerelia) 陈思帆

JIANGSU

Interim Chairman - JIA Jinchao (Jack Jia) 贾晋超

Daily Affairs / Suzhou Leader - CAO Kai (Carl) 曹凯

Anhui Province Leader - GE Yi (Green) 葛毅

Liaison with Nanjing Brain Hospital - CAO Dong (Jason)

 

ZHEJIANG

Chairman - SHAN Yujia (Shine) 单雨佳

Treasurer - ZHANG Yangqing (Daisy) 章扬清

Treasurer - CHEN Lingyan (Linda) 陈玲燕

 

NON-COMMITTEE

Translation - HAO Weijie (Thomas) 郝伟杰–

Conferences - LI Shuai (Sandy) 帅莉–

Member - TIAN Xiaodan (Tina) 田晓丹 –

Events - XIAO Guanglan (Grace) 肖广兰–

Academic Seminars - ZHANG Zhen (Zara) 张真

 

SINGLETONS

Chair - CHENG Fei (Fay) 程菲

 

CAPA INTERNATIONAL STUDENT GROUP – CAPA留学生同学会

Chair - CHEN Huiyi (Sanny) 陈慧仪

Chair - CHEN Fei

WUHAN

Chairman - HU Ping (Sarah) 胡萍

Committee Member - WU Jiang (Leo) 吴江

Committee Member - LI Chunfang (Tommy) 李春方

Committee Member - WANG Jian (Wayne) 王牮

Committee Member - HU Ping (Coral) 胡萍

Committee Member - LAN Wei (Vera) 蓝薇

 

SHANGHAI

President - GONG Shu (Didi Gong)

Academic - QU Xiao Li (Lily Qu), Ding Jiewei (Cecilia Ding)

Technique and Career Development - MA Xiaojie (Max Ma)

Public Relations - WANG Yu (Claire Wang), SHU Wenting (Tracy Shu)

Communications - WEN Cuiqin (Wendy Wen)

Finance - JIN Rui (Melanie Jin)

Assistant - T (She prefers to be anonymous)

BEIJING

Chairman - XIAO Guanglan (Grace) 肖广兰

Member - BAN Ying (Ban) 班颖

Social Gathering, Orientation, Conferences - DENG Jing (Jane) 邓菁

Academic - FENG Han (Phil) 冯晗

Member - GU Shu Qing (Sophie) 古淑青

Activity Production - KANG Qiang (Leo Kang) 康强

Coordination, Peer Supervision Group - SZE Yee Tak (Maranda) 施以德

Peer Supervision Group - WANG Linan (Anita) 王丽男

Conferences - WANG Xiao Feng 王小凤

Peer Supervision Group - ZHOU Hong (Cissy) 周虹

Member - ZHU Qiong (Daisy) 朱琼

Forestry University Resources, Connection with Local Psychology Societies: FEI Zi (Frank) 訾非

 

ALUMNI OF BEIJING CAPA (ABC)

Chair - Grace Xiao Guang Lan 肖广兰

Chair - Maranda Sze 施以德

Treasurer - Ban Ying 班穎

Public Relations - Alice Dai Aifang 戴艾芳

Public Relations - Joyce Wang Yayuan 王雅元

Committee Member - Chen Shufang 陳淑芳

Committee Member - Gu Shuqing 古淑清

Committee Member - Sand Jiang Lan 江兰

Committee Member - Liu Jin 刘瑾

Committee Member - Miranda Tao Xuan 陶璇

Committee Member - Anita Wang Linan 王丽男

Committee Member - Wang Xumei 王旭梅

Committee Member - Wang Zhishan 王志善

Committee Member - Alice Wu Haiiyan 吴海艳

Committee Member - Shirley Wu Qian 吴倩

Committee Member - Yu Lili 于丽丽

Committee Member - Frank Zi Fei 訾非

CHC (CAPA IN HUBEI CHINA)

Chairman - Hu Ping (Sarah) 胡萍

Treasurer - Liu Ying (Elaine) 刘颖

Committee Member - Li Chunfang (Tommy)  李春方

Committee Member - Peng Zhaoting (Penny) 彭照婷

Committee Member - Lan Wei (Vera) 蓝薇

Committee Member - Zhang Yan (Juliet) 张焱